Uzsākot ko jaunu un neierastu, komplektā nāk arī uztraukums, jo precīzi nav zināms, kas un kā būs. Līdzīgi ir ar trenažieru zāles vai fitnesa centra apmeklējumu. Tāpēc esmu apkopojis, manuprāt, svarīgākos nosacījumus, kuri būtu jāņem vērā, apmeklējot trenažieru zāli.
Mērķis. Trenažieru zāles apmeklētāji ir ļoti dažādi, tāpat kā viņu mērķi. Vēlmes var būt visdažādākās, sākot no svara samazināšanas un beidzot ar vēlmi iepazīties ar pretējo dzimumu. Tāpēc, pirms doties uz zāli, ir vērts apdomāt, ko es īsti vēlos. Tālāk tavas vēlmes noteiks, kā tiks organizēts treniņu process.
Motivācija. Kaut drusku, bet sākumā bez tās nevar iztikt. Ar laiku, ejot uz zāli un gūstot pirmos panākumus, motivācijai būtu tikai jāpieaug. Ja pašam sevi grūti motivēt, pasaki vairākiem saviem draugiem, ko vēlies sasniegt, un uz motivāciju ilgi nebūs jāgaida.
Pacietība. Lielākā daļa cilvēku cer uz ātru un vieglu rezultātu. Tas ir jāizmirst, vai tā būs svara samazināšana, muskuļu palielināšana vai veselības uzlabošana, jo viss notiks lēni un pacietīgi. Kaut cik redzamu rezultātu var gaidīt tikai pēc vairākiem mēnešiem.
Treniņu programma. Lai, aizejot uz trenažieru zāli, pa to nebūtu jāstaigā un jāaplūko trenažieri kā muzeja eksponāti, nepieciešams zināt, ko ar tiem darīt un kā tos izmantot savā labā, tāpēc vajadzīga treniņu programma. Lūgums uzmanīties ar internetā pieejamajām bezmaksas programmām. Treniņu programma katram ir sava atkarībā no vairākiem faktoriem: vecuma, dzimuma, sagatavotības u.tml. Dažās trenažieru zālēs trenera konsultācija un programmas sastādīšana jau iekļauta abonementa cenā, citās par to ir jāpiemaksā.
Sporta tērps un apavi. Šeit principā nav nekas sarežģīts. Vienalga, vai izvēlaties garo vai īso sporta tērpu, galvenais, lai ir ērti trenēties. Sporta tērpu katrs izvēlas pēc saviem kritērijiem. Ir cilvēki, kas vēlas noslēpt kādas savas ķermeņa daļas, lai nebojātu sev noskaņojumu, savukārt citi gluži pretēji necenšas kaut ko apslēpt, tādējādi motivējot sevi cītīgāk strādāt. Daudzās trenažieru zāles jūs var neielaist, ja iesiet plikām kājām vai kājās būs čības. Kā iemesls tam tiek minēti drošības un higiēnas apsvērumi. Tāpēc labāk izvēlēties sev piemērotus sporta apavus, kuri paredzēti iekštelpām.
Ūdens. Domāju, ka būsiet dzirdējuši ar nepieciešamību regulāri dzert ūdeni. Fizisko nodarbību laikā, galvenokārt termoregulācijas dēļ, šī nepieciešamība palielinās. Treniņu laikā katras 15–20 minūtes ir jāpadzeras 150–200 ml ūdens. Tāpēc uz treniņu obligāti jāņem līdzi pudele ūdens.
Dienasgrāmata. Šajā dienasgrāmatā tev vērtējumu neliks neviens cits, izņemot tevi pašu. Dienasgrāmatā pamatā pieraksta katrā treniņu nodarbībā paveikto, t.i., vingrinājumu, svaru un paceltās reizes. Pēc tam nākamajā treniņa nodarbībā ir ērti apskatīties, kas bija paveikts, un izvēlēties atbilstošos vingrinājumus un svarus. Pateicoties dienasgrāmatai būs vieglāk plānot savu progresu un nebūs galvā jāpatur visi vingrinājumi un to svari. Dienasgrāmatu var iekārtot parastā kladē, un nav jāmeklē nekas dārgs un īpašs.
Dvielis. It kā pašsaprotama higiēnas lieta, tomēr arī šeit jāņem vērā dažas nianses. Mazais dvielis vai salvetes būtu nepieciešamas nodarbību laikā, lai noslaucītu sviedrus no sejas un nebūtu lieks diskomforts. Parasti lielākos un dārgākos fitnesa centros zālē ir pieejamas salvetes, ar kurām var noslaucīt seju, tāpēc nav nepieciešams ņemt mazo dvieli. Lielais dvielis būs nepieciešams pēc dušas apmeklējuma. Un atkal jāņem vērā, ka lielākos un dārgākos fitnesa centros dvieļa īres cena var būt iekļauta abonementa cenā vai arī to iespējams īrēt par atsevišķu samaksu. Tā ka rūpīgi jāaplūko piedāvājums, lai nav jāņem līdzi liekas mantas.
Iekšējās kārtības noteikumi. Katrā trenažieru zālē ir iekšējās kārtības noteikumi. Ja ir interese tos lasīt, var pajautāt administratoram vai arī pameklēt pie kādas sienas. Uzsākot nodarbības, vajadzētu ņemt vērā dažus svarīgākos nosacījumus. Lai zālē būtu kārtība tev jāatceras, ka zālē Tu neesi viens un jāciena pārējie apmeklētāji. Ja ir šaubas, vai spēsi pacelt kādu svaru, palūdz, lai kāds palīdz. Ja tevi lūdz, tad arī palīdzi. Ja kāds jau aizņēmis trenažieri, pie kura vēlējies darboties, pajautā, vai drīkst piebiedroties. Netraucē citus ar sarunām, kad viņi nopietni trenējas. Pēc tam, kad pabeidz vingrinājumu, noliec vietā hanteles un noņem svarus no stieņa. Šī pieklājības norma visvairāk tiek pārkāpta, jo diemžēl daļa vadās pēc principa: „Kam vajag tas, lai noņem pats!”, neatkarīgi no tā, vai pēc laika atnāks 40 kg smaga sieviete vai 140 kg vīrietis! Kopumā nekas sarežģīts, tikai tāds nieks, ka jābūt pieklājīgam!
Apmeklējot trenažieru zāli ilgākā laika posmā, daudz kas no iepriekš uzskaitītā būs pašsaprotams un tā vietā nāks dažādi papildus nosacījumi.
Lai izdodas pirmā reize!
Kopsavilkums
- Trenažieru zālēs apmeklējums var būt satraucošs, ja nezini pāris nosacījumus, ko ņemt vērā.
- Ejot uz zāli, jābūt skaidram mērķim, motivācijai, pacietībai un jāciena pārējie apmeklētāji.
- Līdzi jāpaņem ūdens, dvielis, dienasgrāmata un sporta tērps.
- Ja pašam nav atbilstošu zināšanu, jāpalūdz, lai kāds sastāda treniņu programmu.
Tavs komentārs: